Szkolenia BHP - szkolenia bhp

szkolenia bhp warszawa

Ćwiczenia ewakuacyjne

Przebieg akcji ewakuacyjnej, w razie pożaru czy też innego niebezpiecznego wypadku, w dużej mierze zależy od wiedzy osób przebywających w danym budynku. Istotnym czynnikiem przy ewakuacji jest znajomość najkrótszej drogi ewakuacyjnej, umoż

Szkolenia BHP - szkolenia bhp szkolenia bhp warszawa
liwiającej bezpieczne wyjście z budynku. Próbne ćwiczenia ewakuacyjne są wymogiem w placówkach edukacyjnych, w których są one okresowo przeprowadzane z uwzględnieniem skuteczności i czasu ewakuacji. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku firm i przedsiębiorstw. Pracodawca może zatrudnić wykwalifikowane osoby do przeprowadzenia ćwiczeń ewakuacyjnych. Firmy zajmujące się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej mogą przeprowadzać takie próbne ćwiczenia. W ramach szkolenia PPOŻ oferowane są próbne ćwiczenia ewakuacyjne. Dzięki takiej próbnej ewakuacji można wskazać błędy koordynacji i je skorygować. Ponadto ćwiczenia praktycznie z zakresu ochrony przeciwpożarowej pozwalają uporządkować i zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce.


Obowiązki wynikające z przepisów BHP

W każdej pracy osoba zatrudniona, jak również i zatrudniająca, mają wobec siebie różne obowiązki, uregulowane prawnie. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest wiele świadczeń wynikających z przepisów BHP, które można podzielić, między innymi, na świadczenia z zakresu środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Ochrona ta jest rozumiana, jako odzież ochronna, której zadaniem jest izolacja przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy. Innym świadczeniem może być zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego, w razie kiedy podczas pracy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzienia własnego pracowników. Poza świadczeniami związanymi z odzieżą i obuwiem, są także obowiązkowe świadczenia dotyczące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek znać i stosować się do obowiązujących zasad BHP, dlatego konieczne są szkolenia z tej dziedziny.


Zakres szkolenia z pierwszej pomocy

O istotnej roli pierwszej pomocy przedmedycznej, we współczesnym społeczeństwie, dowiadujemy się już w szkole podstawowej. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej są obowiązkowe w wielu instytucjach, przynajmniej w krajach europejskich. Edukowanie społeczeństwa z zakresu pierwszej pomocy jest o tyle ważne, że odpowiednia pomoc poszkodowanej osobie może zaważyć na jej zdrowiu, a nawet życiu. Z tego powodu właśnie nieudzielenie żadnej pomocy bardzo często jest karalne. O tym, jak prawidłowo należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej ofierze, uczą właśnie szkolenia z tego zakresu. Warto wspomnieć, co w ogóle oznacza termin pierwsza pomoc. Otóż jest to szereg czynności, które są wykonywane w razie jakiegoś wypadku lub choroby, w celu ochrony życia i zdrowia poszkodowanych. Czynności te są wykonywane przed przyjazdem na miejsce zdarzenia ratowników czy innych służb zdrowia. Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej często są podzielone ze względu na grupy wiekowe uczestników.


Szkolenia BHP dla osób na stanowiskach technicznych

Szkolenia, które pracodawca ma obowiązek zapewnić, z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dzielą się na różne kategorie, w zależności od uczestników takiego kursu. Jednym z takich szkoleń BHP są te skierowane dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżyniera lub technika. Taki kurs jest przeznaczony dla inżynieryjno-technicznych zakładów pracy, w tym konstruktorów, projektantów, technologów oraz organizatorów produkcji. Szkolenie jest prowadzone najczęściej w formie seminarium połączonym ze zdobywaniem wiedzy w zakresie własnym uczestnika, który korzysta z zapewnionych przez organizatora materiałów do nauki. Czas szkolenia BHP, przeznaczonego dla pracowników stanowisk inżynieryjnych, to minimum szesnaście godzin samych wykładów. Kurs kończy się specjalnym egzaminem sprawdzającym przyswojenie wiedzy uczestników z określonego zakresu materiału. Zakończone szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala organizatorowi na wydanie zaświadczenia, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim okresowym kursie.


Zamiana w przepisach dotyczących BHP

We współczesnym świecie nikogo nie dziwi prężny rozwój gospodarki i ekonomii, a co za tym idzie pojawia coraz więcej nowych branż i miejsc pracy, a istniejące już branże muszą dostosować się do zmieniającego się rynku. W związku ze zmieniającymi się warunkami pracy oczywistym następstwem jest konieczność modyfikowania i zmiany niektórych przepisów dotyczących BHP. Zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy są regulowane prawnie przez odpowiednie instytucje państwowe. Zmiany prawne w zakresie BHP są następstwem zmieniających się warunków istniejących już na rynku branży oraz pojawiania się nowych gałęzi w gospodarce. Większość tych zmian jest jednak jedynie modyfikacją istniejących już przepisów w celu ich dopasowania do nowego środowiska pracy. Warto być na bieżąco z wszelkimi zmianami w obrębie przepisów BHP, zwłaszcza jeśli jest się pracodawcą. Firmy zajmujące się zawodowo szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy orientują się w najnowszych przepisach i dostosowują do nich swoje usługi.



© 2019 http://szkolenia-bhp.remontdomu.bydgoszcz.pl/